Przekazanie szarfy Wielkiemu Marszałkowi

23 stycznia w murach Konsulatu RP odbyło się uroczyste przekazanie szarfy przez Wielkiego Marszałka Parady z roku poprzedniego Wielkiemu Marszałkowi tegorocznej parady, która odbędzie się 2 października.

Uroczystość prowadził w swoim niepowtarzalnym stylu Richard Mazur. Po powitaniu zebranych gości głos zabrał konsul generalny Adrian Kubicki, który wyraził nadzieję, że październikowa parada odbędzie się bez jakichkolwiek ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa.

– Parada Pułaskiego to piękny przykład manifestacji naszej kultury, korzeni i tradycji. Pamiętam jak pierwszy raz oglądałem paradę przyklejony do barierki na 5-tej Alei. Nie mogłem uwierzyć, że najsłynniejsza ulica na świecie staje się nagle biało-czerwona. Nie przeszło mi nawet przez myśl, że pewnego dnia będę miał zaszczyt stanąć na jej czele i poprowadzić Polonię po drugiej stronie tej samej barierki – mówił wyraźnie wzruszony Marcin Luc, Wielki Marszałek tegorocznej 85-tej Parady Pułaskiego.

Budujmy silną Polonię

BANKIET

17 września w Hotelu Marriott Marquis na Manhattanie odbył się uroczysty Bankiet 85. Parady Pułaskiego. W to szczególne i bardzo prestiżowe miejsce, zlokalizowane tuż przy Times Square, a więc samym sercu Manhattanu Bankiet powrócił po 2 latach nieobecności związanej z pandemią i pandemicznymi restrykcjami.

Jak podaje Jadwiga Kopala, odpowiedzialna z ramienia Komitetu Parady Pułaskiego za organizację Bankietu w tegorocznym Bankiecie wzięło udział 505 gości.

Na część oficjalną przybył sam Burmistrz Miasta Nowy Jork Eric Adams. W swoim przemówieniu nazwał Nowy Jork “Warszawą Ameryki”, a więc stolicą polskiej społeczności w USA. Podkreśłał również zasługi generała Pułaskiego i całej Polonii w rozwój USA.

Wśród gości honorowych pojawili się również Ambasador RP w USA Marek Magierowski, przedstawicie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku – Konsul Generalny Adrian Kubicki i Wicekonsul Stanisław Starnawski oraz polityk polskiego pochodzenia Curtis Sliwa.

KONCERT

polish & slavic pulaski day festival central park

Zakończenie 85 Parady Pułaskiego nie oznaczało końca świętowania. Od razu po przemarszu na uczestników czekało muzyczne wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci wszystkim zgromadzonym.

Nowojorskie Summer Stage w Central Parku zamieniło się w biało-czerwoną scenę koncertową. Na zaproszenie organizatora Grzegorza Fryca na scenie wystąpili: Golec uOrkiestra, Cleo, Mesajah, Rafał Brzozowski, Zbuku i Natalia Kawalec.

Festiwal po Paradzie Pułaskiego stał się nowym elementem obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w NYC, a organizatorzy maja nadzieję, że przyczyni się do większej rozpoznawalności polskiej kultury wśród środowisk amerykańskich.

Jeśli posiadasz pamiątkowe zdjęcia z 85 Parady Pułaskiego i chciałbyś, aby zostały opublikowane na naszej stronie, prześlij je do nas na adres:
[email protected]

projekt sponsorowany przez